Det som märks minst gör ofta störst skillnad

När skolorna fylls igen efter sommarlovet ökar tempot direkt i köken. Då är det ofta de små valen som gör störst skillnad i vardagen.
Som valet av ost.
För eleverna är den en självklar del av smörgåsen eller salladsbuffén. För köket kan den göra skillnad på flera sätt. Färdigskivade ostar sparar tid i den dagliga hanteringen, ger jämna portioner och bidrar till att minska onödigt svinn. När många måltider ska serveras på kort tid blir varje moment viktigt.
Det är också här svensk ost blir ett smart val. Arla® Pros svenska ostar tillverkas av mjölk från svenska gårdar och uppfyller Upphandlingsmyndighetens kriterier. Det ger en trygghet för verksamheter som vill kombinera god kvalitet med tydliga krav på ursprung och produktion.


För många skolor är det viktigt att maten inte bara smakar gott utan också bidrar till hållbara val. Genom att välja svenskproducerad ost stödjer ni svenska mjölkbönder och en livsmedelsproduktion som finns nära verksamheten. Samtidigt minskar behovet av långa transporter jämfört med många importerade alternativ.
Inför skolstarten erbjuder Arla® Pro flera svenska alternativ som är anpassade för storkökens vardag. De färdigskivade ostarna är enkla att hantera och fungerar lika bra till frukostserveringen som på smörgåsen eller buffén. Resultatet blir mindre förberedelser, smidigare servering och mer tid till annat i köket.
När terminen drar igång är det skönt att veta att vissa saker redan fungerar. Ibland räcker det med en ostskiva för att göra vardagen lite smidigare.
Köp ost från Arla här:
Två smarta val inför skolstarten
Arla® Pro Billinge skivad ost 26 % KRAV
Mild svensk goudavariant med balanserad, frisk eftersmak. Tillverkad i Västergötland på svensk mjölk och levereras färdigskivad i storköksförpackning med cirka 250 skivor – ett smidigt val när många ska serveras.
Arla® Pro Gouda Eko skivad ost 17 % KRAV
Ekologisk gouda med mild karaktär, tydlig sälta och syrlighet. Färdigskivad för enkel hantering i storkök och tillverkad på svensk ekologisk mjölk. Cirka 125 skivor per förpackning.

